Politechnika Opolska  |   Wydział Budownictwa
Start
Działalność
Laboratorium
Seminarium
Studenci
Pracownicy
Kontakt
Współpraca
Leonardo da Vinci
KIB o/PAN w Katowicach
Przyrodnicy Śląscy
Ochrona zabytków
Start arrow Przyrodnicy Śląscy arrow Richard Courant


   Richard Courant (1888- 1972)

  Richard Courant

     O pokolenie młodszy od W. Kutty był urodzony w Lublińcu słynny matematyk Richard Courant (Kurant). Był uczonym niemiecko- amerykańskim pochodzącym z rodziny żydowskiej od wiekow osiadłej na Górnym Śląsku- jego kuzynką była Edyta Stein wyniesiona ostatnio na ołtarze kościoła. Beztroską młodość Courant spędził we Wrocławiu, gdzie podjął studia matematyczne na uniwersytecie. Natomiast zawrotną karierę naukową u boku D. Hilberta rozpoczął na uniwersytecie w Getyndze.W latach 1920-1933r. był dyrektorem instytutu matematycznego, gdzie jego poprzednikami byli: Gauss, Riemann, Klein i Hilbert. Zestaw tych historycznych dla matematyki nazwisk daje wyobrażenie przed jak wielkim wyzwaniem stanął jako kontynuator getyńskiej szkoły matematycznej. Prof. R. Courant temu wyzwaniu sprostał stając się po czasie równie historyczną postacią jak jego wielcy poprzednicy.
     W Getyndze prowadził badania równań całkowych, rachunku wariacyjnego ale znany jest głównie jako autor klasycznego sformułowania problemów brzegowych fizyki matematycznej.Te ostatnie wyniknęły zaś z faktu, iż Getynga w tym czasie była miejscem, gdzie powstawała współczesna fizyka, a Hilbert i Courant stanowili zaplecze matematyczne dla niej. To ich staraniom zawdzięczamy niedościgłe wzorce współpracy matematyków i fizyków. Ich owocem była seria nagród Nobla dla fizyków i nasza mocno zmieniona przez nich rzeczywistość. Ubocznym owocem tej wspólpracy matematykow i fizyków było wydanie w 1930r. słynnej monografii: R. Courant, D.Hilbert, "Metody fizyki matematycznej T.I,II." Podręcznik ten stanowił wówczas przełom w relacjach matematyków i fizyków w XX w.
     Wzorcową współpracę matematyków, fizyków i techników w Getyndze brutalnie przerwali hitlerowcy. Prof. R.Courant jako osoba niepożądana w Niemczech w 1933 r. wyjechał do USA, gdzie w New York University z dobrym skutkiem odbudował swój instytut, poświęcając się nadal problemom fizyki matematycznej. Wyniki były również imponujące tak, iż dzisiaj założony przez Couranta instytut nosi jego imię, a on sam zaliczany został do najwybitniejszych matematyków amerykańskich. Dla matematyków Prof.R.Courant jest osobą historyczną, szkoda tylko, iż zupełnie nieznaną na Górnym Ślasku gdzie przyszedł na świat i spędził swoją młodość. Należy żywić nadzieję, iż zostanie kiedyś doceniony w swoich stronach rodzinnych.

  Prof. Jan Kubik


  POWRÓT